23 Kasım 2010 Salı

HAMBURGERİN DAYANILMAZ LEZZETİ

Ergenlik çağında bir oğlum var.2 yaşına kadar herşeyleri yum yum yutan bu çocuk, 2 yaşından sonra hazır gıdalara bir alıştı pir alıştı.Evde yapılan hiçbirşeyi yemez oldu.Suç sende der dediğinizi duyar gibiyim.Yok inanın bende değil.Herneyse benim oğluş büyüdü, üniversite çağına geldi hala yemekle arası çok bozuk.Evde bir tek sebze olarak; ıspanak, sarma, dolma yiyor. Meyve sadece; muz ve 2 dilim elma yiyor.Sabah kahvaltısı Allahtan çok güzel yapıyor. Bunun dışında yedikleri ise tantuni, hamburger, köfte, donas..O kadar üzülüyorumki anlatamam. Ne yapsam ne etsem yemiyor.Doktora götürdüm sırf bu yüzden.Keşke götürmeseydim .Doktor bana oğluşumun yanında yemesin, bu zamanda yemeyen sağlıklı kaliyor demesinmi. Canı ne istiyorsa, ne seviyorsa onu yesin demesinmi.Bunu duyan oğluş bi sevindi, bi sevindi .Ama gerçekten oğluşum hasta olmuyor pek.Maşallah diyim, nazarım değmesin.
Herneyse işte yine bugün oğlumun yeme problemlemine çözüm ararken, çok güzel bir yazıya denk geldim. Benim gibi oğluşu yesin isteyen annelerle paylaşmak istedim.Ama yine herzamanki gibi biliyorumki ben bunları sadece okumakla kalacağım.Uygulamaya hiiç geçemiycem:)Hayırlısı olsun ne diyim. 
Ergenlerde Pozitif Beslenme Alışkanlıkları Kazandırmak ve Fiziksel Aktiviteyi Artırmak
Ergenlik döneminde gençler ailenin beslemesinde daha etkin ve ev dışında daha çok beslenmektedirler. Gençler besin seçimi ve aktivitelerin önemi ile ilgili gerçekleri bilmelerine karşın beslenme ve aktivitelerine bunu yansıtmamaktadırlar. Bu dönem çocukluktan sonra en hızlı büyüme dönemidir. Sağlıklı besin seçimi büyüme ve gelişmeyi olumlu yönde etkilemektedir. Örneğin; kemik gelişimi için kalsiyum, kas gelişimi için protein, enerji için yağ ve bu metabolik olayların gerçekleşmesi için vitamin ve minerallere gereksinim duyulmaktadır.
Gençlerin sağlıklı besin seçiminde “Besin Piramidi” çeşitlilik ve denge için bir rehberdir. Yetişkinler için önerilen sağlıklı beslenme önerileri gençler için de geçerlidir.
Besin Seçimi Konusunda Öneriler;
Gençler, besleyici değeri düşük, yüksek enerjili, fazla yağlı ve tuz içeren yiyecekler yerine, evde hazırlanan çiğ sebze, salata, yoğurt, sütlü tatlıları tercih etmelidirler. Fast food restoranlara arada bir gidilecekse; sağlıklı menü seçimlerine (örneğin; hamburger beraberinde ayran, salata veya meyve suyu iyi bir seçimdir) yönlendirilmelidir. Gençler üzerinde yapılan bir çalışmada, yetersiz sebze ve meyve tüketimi ile zayıf aile iletişimi, aşırı televizyon seyretme, bilgisayar kullanımı ve düşük beslenme bilgisi arasında önemli ilişki olduğu saptanmıştır.
Gençler dışarıda yüksek yağlı yiyecek tüketmiş ise, evde az yağlı yiyecekleri tercih etmelidirler.
Yiyecek alışverişi, menü planlama, yemek hazırlama ve pişirme konularında gençlerden yardım istenebilir,
Ev dışında yedikleri yiyeceklerin seçimi için öneri getirilebilir. Bu yolla kilo kontrolü yolu da öğretilmiş olur,
Sağlıklı yaşam tarzı için düzenli egzersiz, düşük yağlı yiyecek, sebze meyve tüketimini artırma, sigara içmeme, alkol kullanmama konularında çocuklarınızı bilinçlendirebilirsiniz. Bunun için de sizin iyi örnek olmanız gerekmektedir.
Eğer çocuğunuzun kilo sorunu varsa onu eleştirmeden, yaşam tarzını değiştirmesine yardımcı olmalı ve bir diyetisyenden yardım istemelisiniz. Bu denemede oluşabilecek duygusal sorunları iyi iletişim ile çözmeye çalışmalı, bunun abur cubur beslenmeye yol açmasına engel olmalısınız. Evinizde sağlıklı yiyecekler bulundurmaya özen göstermelisiniz.
Genç kızlar çekici bir vücuda sahip olma güdüsüyle çoğu kez hatalı diyet yapmakta, bunun sonucunda yeme davranışı bozuklukları gelişebilmektedir. Erkekler ise egzersiz yapmaya, vücut geliştirmeye önem vermektedir. Bunun için de proteinden zengin beslenmeye çalışmaktadırlar. Oysa ki fazla protein tüketimi gerekli değildir.
Çocuğunuzla birlikte fiziksel aktivitenizi artırmaya özen gösterin. Gençler sürekli arkadaşları ile vakit geçirmekte, ödev yapmakta, hatta saatlerce telefonla görüşmekte ve çok meşgul görünmektedirler. Ancak bu aktiviteler aktif yaşadıkları anlamına gelmemektedir.
Gençler için aktivite kendini enerjik hissetme, güven, iyi bir görünüm, okul başarısı, yaşam boyu doğru bir alışkanlık kazanma, kronik hastalık risklerini azaltmak için önemlidir.
Ancak bu yaş grubunda aktiviteyi azaltan en önemli nedenler; sınavlar, hazırlık kursları, TV, bilgisayar oyunlarına fazla ayrılan zamandır.
Gençlere 16 yaşa kadar haftada 3 veya daha fazla 20-25 dakika egzersiz önerilmekte, 16 yaş üzerindekilere 30 dakika/her gün egzersiz veya 3-5 kez, 30-60 dakika aerobik egzersiz önerilmektedir.
Aktivite Artırma Önerileri;
Aktivite için bir arkadaş ile buluşmasını önerin,
Arkadaşıyla telefonda konuşması yerine yürüyüş yaparak sohbet etmesini söyleyin,
Bir spor kursuna yazılmasını sağlayın,
Okul takımında yer alması için cesaretlendirin,
Mümkünse okula servisle değil, yürüyerek gitmesini ve nedenlerini açıklayın.

Kaynak:http://www.ailehekimligi.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=273:ergenlerde-pozitif-beslenme-alkanlklar-kazandrmak-ve-fiziksel-aktiviteyi-artrmak&catid=57:salk-ve-bakm&Itemid=200

Hiç yorum yok: